گروه علوم باغبانی از اولین گروههای آموزشی فعال دانشگاه هرمزگان می باشد که با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته کشاورزی - علوم باغبانی از سال 1376 فعالیت خود را آغاز نموده است. در طی این مدت  فارغ التحصیلان این رشته  در سازمان های دولتی یا در بخش خصوصی  مشغول بکار بوده و یا در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های کشور پذیرفته شده اند.

این گروه هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در گرایشهای فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت، فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه و بیوتکنولوژی در باغبانی دانشجو می‌پذیرد. در حال حاضر ، گروه علوم باغبانی دارای آزمایشگاههای فیزیولوژِی پس از برداشت، کشت بافت‌، ژنتیک و اصلاح میوه، زیست فناوری،  هرباریوم گیاهی، گلخانه تحقیقاتی و مزرعه کشاورزی می باشد.

با توچه به نقش مهم بخش کشاورزی در جامعه ، گروه باغبانی دانشگاه هرمزگان با داشتن 11 عضو هیات علمی متخصص و کارآمد، باعث افتخار خود می داند که تربیت نسل جوان علاقمند به دانش پرورش گیاهان باغبانی را با در نظر گرفتن این مسئولیت سنگین یعنی تولید محصولات باغبانی سالم با روشهای نوین کشت، بر عهده دارد. بدین منظور با تربیت و آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکترا در گرایشهای مختلف  علوم باغبانی، این عزیزان را بعنوان محققین و مدرسین آینده به جامعه دانشگاهی و بخشهای مختلف کشاورزی معرفی می نماید.